Nyheter


IM E. l'Ami vann Gausdal Classics

01-10-2004

Gausdal Classics Norge 23 sept - 1 okt



GM-gruppen

Slutställning

l'Ami 6½
Lugovoi 6
Palo 6
Johannessen 5½
Carlsen 5
Bromberger 4½
Sammalvuo 3½
Smeets 3
Grønn 2½
Tallaksen 2½



ROND 9 [partier ONLINE]
GM Jan Smeets NED 0-1 GM M. Carlsen NOR
GM L.Johannessen NOR ½-½ GM A. Lugovoi RUS
Atle Grønn NOR ½-½ FM G.Tallaksen NOR
IM S. Bromberger GER 1-0 IM T.Sammalvuo FIN
IM Davor Palo DEN ½-½ IM E. l'Ami NED




IM-GRUPPEN A
1.Sebastian Bogner, Tyskland 8/11
2.GM Mikhail Ivanov RUS 7½/11...
9.Per Söderberg, Sverige 4/10



IM-GRUPPEN B
1.IM Sebastian Siebrecht, Tyskland 8½/11
2.FM Bjarte Leer-Salvesen NOR 7½/11...
12.Matts Unander, Sverige 2/11



ELO-Gruppen
1.FM Helge A. Nordahl NOR 2352 9½p
2.Boris Berning GER 2186 7p
... 27 deltagare
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::




Gausdal Classics Norge 23 sept - 1 okt



ROND 8 [partier ONLINE]
GM M. Carlsen NOR ½-½ GM L.Johannessen NOR
GM A. Lugovoi RUS ½-½ Atle Grønn NOR
FM G.Tallaksen NOR ½-½ IM S. Bromberger GER
IM T.Sammalvuo 0-1 IM Davor Palo DEN
IM E. l'Ami NED ½-½ GM Jan Smeets NED



ROND 6 [partier ONLINE]
GM M. Carlsen NOR 0-1 IM S. Bromberger GER
FM G.Tallaksen NOR 0-1 IM T.Sammalvuo
IM E. l'Ami NED ½-½ GM L.Johannessen NOR
GM A. Lugovoi RUS ½-½ IM Davor Palo DEN
GM Jan Smeets NED 0-1 Atle Grønn NOR




ROND 5 [partier ONLINE]
FM G.Tallaksen NOR ½-½ IM E. l'Ami NED
IM S. Bromberger GER ½-½ GM Jan Smeets NED
Atle Grønn NOR 0-1 GM L.Johannessen NOR
IM Davor Palo DEN 0-1 GM M. Carlsen NOR
IM T.Sammalvuo 0-1 GM A. Lugovoi RUS




ROND 4 [partier ONLINE]
GM L.Johannessen NOR 1-0 IM S. Bromberger GER
GM M. Carlsen NOR ½-½ IM T.Sammalvuo FIN
IM E. l'Ami NED 1-0 Atle Grønn NOR
GM Jan Smeets NED ½-½ IM Davor Palo DEN
GM A. Lugovoi RUS 1-0 FM G.Tallaksen NOR







ROND 3Spela genom partier [HÄR]
GM A. Lugovoi RUS ½-½ IM E. l'Ami NED
FM G.Tallaksen NOR 0-1 GM Magnus Carlsen NOR
IM T.Sammalvuo FIN 1-0 GM Jan Smeets NED
IM S. Bromberger GER ½-½ Atle Grønn NOR
IM Davor Palo DEN 1-0 GM L.Johannessen NOR







ROND 2Spela genom alla 5 partier [HÄR]
IM E. l'Ami NED 1-0 IM S. Bromberger GER
GM L.Johannessen NOR 1-0 IM T.Sammalvuo FIN
GM Jan Smeets NED ½-½ FM G.Tallaksen NOR
GM Magnus Carlsen NOR 0-1 GM A. Lugovoi RUS
Atle Grønn NOR 0-1 IM Davor Palo DEN



ROND 1 Spela genom alla 5 partier [HÄR]
GM Magnus Carlsen NOR 0-1 IM Erwin l'Ami NED
GM Alexei Lugovoi RUS ½-½ GM Jan Smeets NED
FM G.Tallaksen NOR ½-½ GM L.Johannessen NOR
IM Tapani Sammalvuo FIN 1-0 Atle Grønn NOR
IM Davor Palo DEN ½-½ IMStefan Bromberger GER



IM-GRUPPEN A
Fabrice Pinol SUI ½-½ Per Söderberg SWE



IM-GRUPPEN B
Matts Unander SWE ½-½ Pål Røyset NOR



ELO-gruppen
Inga svenska deltagare.



[officiell site]




GM-GRUPPEN [LIVE]
Rond 1: 23. September 19.40-01.40
Rond 2: 24. September 14.10-20.10
Rond 3: 25. September 14.10-20.10
Rond 4: 26. September 14.10-20.10
Rond 5: 27. September 14.10-20.10
Rond 6: 28. September 14.10-20.10
Rond 7: 29. September 14.10-20.10
Rond 8: 30. September 14.10-20.10
Rond 9: 01. October 09.10-15.10





GM-GRUPPEN (ELO 2483)
GM Magnus Carlsen NOR 2567
GM Alexei Lugovoi RUS 2540
FM Geir Sune Tallaksen NOR 2350
IM Tapani Sammalvuo FIN 2445
IM Davor Palo DEN 2513
IM Stefan Bromberger GER 2440
Atle Grønn NOR 2409
GM Leif E. Johannessen NOR 2538
GM Jan Smeets NED 2545
IM Erwin l'Ami NED 2486





IM-GRUPPEN A
GM Heikki Westerinen FIN 2371
Sebastian Bogner GER 2178
FM Richard Bjerke NOR 2232
Fabrice Pinol SUI 2210
FM Sam Collins IRL 2387
Eric Moskow USA 2200
FM Ian Thompson ENG 2235
FM Øystein Hole NOR 2332
Per Söderberg, Wasa SK SWE 2268
Ove Sævareid NOR 2190
GM Mikhail Ivanov RUS 2463
IM Harriet Hunt ENG 2385




IM-GRUPPEN B
Bjørn-Erik Glenne NOR 2213
FM Christian K. Pedersen DEN 2357
Matts Unander, Caissa SK SWE 2186
IM Jörg Blauert GER 2356
IM Klaus Berg DEN 2427
Jon Ludvig Hammer NOR 2095
IM Sebastian Siebrecht GER 2340
IM Steffen Pedersen DEN 2441
Kjetil Stokke NOR 2192
Pål Røyset NOR 2232
FM Neil Berry SCO 2228
FM Bjarte Leer-Salvesen NOR 2375




ELO-Gruppen, 27 deltagare

[officiell site]