Nyheter


Arach vann efter stor dramatik

12-01-2010

Efter stor dramatik i sista ronden lyckades Arach vinna årets Hisingen Open. Rikard Winsnes hade chansen i sista ronden att komma exakt lika med Arach, poängmässigt som kvalitetsmässigt Rikard hade på sin lott den 700 mindre rankade Stig Andersson,Götaverken.


Alla trodde på en seger för Rikard men Stig fick upp det bättre spelet och Rikard fick mer eller mindre ligga på försvar hela tiden. Med ett torn var och lika många bönder enades man om remi och därmed vann Kamratspelaren en välförtjänt seger trots förlusten mot Rikard i rond 5.


63 deltagare trots -16 grader.


SLUTSTÄLLNING HISINGEN OPEN 2010
1. Arash Akbarinia 2349 SK Kamraterna 6 /29½
2. Rikard Winsnes 2495 SS Manhem 5½ /30
3. Anton Frisk Kockum 2315 Örgryte SS 5½ /29½
4. Stig Andersson 1779 Götaverkens SK 5½ /25½
5. Anders Sjölander 1870 Götaverkens SK 5½ /23½
6. Johnny Deltin 2170 Bollebygd 5 /27½
7. Fredrik Larsson 2068 Ervalla 5 /26½
8. Magnus Carlhammar 2333 SS Manhem 5 /26½
9. Julia Almer 1961 Mölndals SK 5 /25½
10. Ture Lehtonen 2066 Lundby SS 5 /25
11. Jörgen Nilsson 1786 Mölndals SK 5 /24½
12. Lars Bergström 1871 SS Manhem 5 /22
13. Leif Svensson 2236 SA Mark 4½/ 31
14. Ellisiv Reppen 1936 Oslo 4½/ 26
15. Branco Todoran 1913 SA Sindjelic 4½/ 24½
16. Uno Axelsson 2086 SK Kamraterna 4½/ 24
17. David Pettersson 1805 SK Bara Bönder 4½/ 23
18. Sture Gustavsson 1944 Lerums SK 4 / 26
19. Jens Lundell 2030 SS Manhem 4 / 25½
20. Patrik Abrahamsson 1889 SS Manhem 4 / 23
21. Robert Wiklund 1720 Götaverkens SK 4 / 21
22. Susanne Eriksson 2034 Mölndals SK 4 / 20½
23. Ante Baric 1601 SA Sindjelic 4 / 20
24. Abdula Kabil 1753 Varbergs SK 4 / 20
25. Sven Svensson 2296 SA Mark 4 / 19
26. Hans Svedberg 2027 SK Kamraterna 4 / 18½
27. Sven Degerfeldt 1781 SS Manhem 3½/ 27
28. Jesper Nyström 1913 Lundby SS 3½/ 26
29. Jörgen Isacsson 1811 Värnesborg 3½/ 24
30. Sakib Ramic 1863 Bosna SK 3½/ 23½
31. Peder Gedda 1799 SS Manhem 3½/ 23
32. Håkan Knutsson 1904 Uddebo SK 3½/ 22½
33. Kristian Hallberg 1610 SK Kamraterna 3½/ 21
34. Sören Svensson 2004 SS Manhem 3 /27
35. Refik Hodzic 1680 Bosna SK 3 /24
36. Johan Granholm 1411 SS Manhem 3 /24
37. Ingvar Andersson 1659 Bollebygd 3 /22½
38. Börje Persson 1575 Borås-Fristad 3 /22½
39. Sture Westerlind 1814 Värnesborg 3 /22½
40. Esad Habul 1642 Bosna SK 3 /21
41. Gunnar Johansson 1784 Lundby SS 3 /20½
42. Bo-Göran Mellbin 1481 SS Manhem 3 /20½
43. Mattias Mullback 1318 SS Manhem 3 /18½
44. Ermin Susko 1647 Bosna SK 3 /17½
45. Björn Lindskog 1587 Göteborgs Schacksällskap 3 /17½
46. Mofid Al-Saad 1800 SA Sindjelic 3 / 16
47. Bertil Westergren 1925 Lerums SK 2½/ 23½
48. Besim Kararic 1683 Bosna SK 2½/ 22
49. Goran Sibalic 1994 SA Sindjelic 2½/ 21½ (4 partier)
50. Hans-Olof Stolt 2034 Trollhättan 2½/ 21
51. Onni Vasara 1465 SK Veteranerna 2½/ 16½
52. Markus Freed 1450 SS Manhem 2 /21½
53. Sahli Fazlic 1550 Bosna SK 2 / 21
54. Henrik Wigemo 1332 Länsmansgårdens SK 2 / 21
55. Martin Bjureblad 1338 Kärra SS 2 / 20½
56. Stefan Sjöblom 1460 SK Kamraterna 2 / 20
57. Zdenko Naglic 1452 SS Manhem 2 / 18½
58. Håkan Warston 1441 SS Manhem 2 / 18½
59. Ingvar Gummesson 1863 SK Kamraterna 2 / 11½
60. Branislav Zejak 1658 Falkenberg 1½/ 18½
61. Edmundo Jacobsson 1296 SS Manhem 1 / 16½
62. Sune Fagerbrant 1200 Götaverkens SK 1 / 3 (2 partier)
63. Martin Bäversand 1130 Götaverkens SK 0 / 18