Nyheter


GM Emanuel Berg vann Karlstad Open

01-01-2010

Storfavoriten Emanuel Berg säkra segern genom vinst i den sista ronden mot den norske kadetten Levi Andre Tallaksen. Fyra spelare delade andraplatsen med 5½ poäng (Thomas Ernst, Hans Tikikanen, Lundin ...).
58 spelare deltog i årets tävling i Hotell Gustaf Fröding i Karlstad - 30:e upplagan med Karlstads AS som arrangör.


  • Slutställning efter 7 ronder
    1 GM Berg Emanuel SWE 2610 Burgsvik SK 6,0 28,5 32,0
    2 GM Ernst Thomas SWE 2499 Team Viking 5,5 30,5 34,0
    3 IM Tikkanen Hans SWE 2494 Lunds ASK 5,5 30,5 33,0
    4 FM Lundin Jan SWE 2370 Karlskoga SK 5,5 27,5 30,5
    5 Karlsson Jorgen SWE 2196 Vasterviks ASK 5,5 27,0 30,0
    6 Tallaksen Levi Andre NOR 2166 Porsgrunn SK 5,0 28,0 31,5
    7 Liden Tommy SWE 1947 Halmstads SS 5,0 27,5 29,5
    8 Blomstrom Lars SWE 2154 Orebro SS 5,0 26,0 29,0
    9 Holm Kristian Stuvik NOR 1987 Hamar SK 5,0 25,0 27,0
    10 Rosberg Simon SWE 2276 Linkopings ASS 5,0 24,0 26,5
    11 Hultin Per SWE 2176 SS Gambit 4,5 28,5 31,5
    12 Qwarfort Fredrik SWE 1966 Linkopings ASS 4,5 26,0 28,5
    13 Tagesson Bjorn SWE 2128 SS Gambit 4,5 22,5 25,0
    14 Kjolberg Lars NOR 2131 Norge 4,5 21,5 24,0
    15 Wiklund Johan SWE 1874 Jonk-Husqvarna 4,5 19,0 21,5
    16 FM Andersson Bjorn SWE 2371 Burgsvik SK 4,0 29,0 32,0
    17 Blomqvist Sven SWE 1985 Vasterviks ASK 4,0 28,0 30,5
    18 Andersson Kjell-Ake SWE 1942 Karlstads AS 4,0 25,0 27,5
    19 Ostling Hakan SWE 2178 Rodeby SK 4,0 24,5 28,0
    20 Wesslen Ulf SWE 2064 Lerums SK 4,0 23,5 25,0
    21 Freden Tobias SWE 1825 Bjursas SK 4,0 23,0 24,0
    22 Lindqvist Per SWE 1770 Karlstads AS 4,0 18,5 20,5
    23 Ljungstrom Dan SWE 2059 SA Fenix 3,5 25,5 28,5
    24 Gustavsson Kent FIN 1897 Alands SK 3,5 24,0 26,5
    25 Andersson Gunnar SWE 1904 Saffle SK 3,5 23,5 26,0
    26 Nilsson Patrik SWE 2209 Helsingborgs ASK 3,5 22,5 26,0
    27 Johansen Stian NOR 1887 Fredrikstad SS 3,5 22,5 25,0
    28 Magnussen Pal SWE 1947 Uddevalla SS 3,5 22,0 24,0
    29 Fjellengen Bard NOR 1906 Sarpsborgs SK 3,5 22,0 23,0
    30 Stenman Christoffer SWE 1846 Schack 08 3,5 21,5 23,5
    31 Scheid Adam SWE 2075 Burgsvik SK 3,5 21,5 23,0
    32 Engevik Bjarne Johan NOR 1818 Strommen AS 3,5 20,5 21,0
    33 Kjolberg Jens Hjort NOR 1884 Norge 3,5 19,5 21,0
    34 Tillman Jan-Olof SWE 1931 Saffle SK 3,5 19,0 19,5
    35 Akerman Axel SWE 1866 Burgsvik SK 3,5 18,5 20,0
    36 Johansson Daniel SWE 1839 Forshaga SK 3,5 18,0 20,5
    37 Saren Bjorn SWE 1932 Karlstads AS 3,0 23,0 25,0
    38 Knutsson Hakan SWE 1949 Uddebo SK 3,0 23,0 24,5
    39 Gunnarsson Lennart SWE 1757 SS Gambit 3,0 22,0 24,0
    40 Karlsson Mats SWE 1630 Saffle SK 3,0 19,0 20,0
    Persson Fred SWE 1365 SK Kamraterna 3,0 19,0 20,0
    42 Agovic Seifo SWE 1649 Helsingborgs ASK 3,0 16,5 18,5
    43 Hedlund Lars-Ake SWE 1597 Borlange SK 2,5 24,0 25,5
    44 Westerlund Ola SWE 1744 SK Kamraterna 2,5 23,5 26,0
    45 Pettersson Ola SWE 2172 SS Gambit 2,5 21,0 22,5
    46 Johansson Christoffer SWE 1588 Karlstads AS 2,5 19,5 22,0
    47 Hansen Fredrik SWE 1500 Tolita SK 2,5 19,5 21,0
    48 Andersen Harry NOR 1869 Fredrikstads SS 2,5 19,5 20,0
    49 Persson Borje SWE 1974 Boras-Fristad SK 2,5 18,5 20,0
    50 Soderman Henrik SWE 1300 SS Gambit 2,5 17,0 17,5
    51 Smeds Fredrik SWE 1375 Karlstads AS 2,0 22,5 25,0
    52 Johansson Johnny SWE 1595 Tolita SK 2,0 22,5 24,5
    53 Eriksson Jan SWE 1405 Ervalla SS 2,0 20,5 21,5
    54 Johannesson Lars SWE 1574 Karlstads AS 2,0 20,0 20,5
    55 Andersson Gorgen SWE 1724 KH-Alliansen-72 1,5 18,5 21,0
    56 Naglic Zdenko SWE 1452 SS Manhem 1,5 18,5 19,0
    57 Akerman Emil SWE 1247 Burgsvik SK 1,0 17,5 18,0
    58 Olindersson Aste SWE 1290 Ockero SS 0,5 15,5 16,5


    [Karlstads AS]