Nyheter


Redan skräll i Rilton Cup rond 2, resultat

28-12-2009

Mycket oväntat tappar favoriterna Wojtaszek och Mcshane en halvpoäng i rond 2 i årets Rilton Cup i Stockholm.
Rilton Cup - Ställning
1 GM Rozentalis Eduardas LTU 2611 2,0 3,0 0,0
GM Ulibin Mikhail RUS 2548 2,0 3,0 0,0
GM Ivanov Sergey RUS 2530 2,0 3,0 0,0
GM Handke Florian GER 2513 2,0 3,0 0,0
GM Åkesson Ralf SWE 2454 Västerås SK 2,0 3,0 0,0
IM Richter Michael GER 2412 2,0 3,0 0,0
7 GM Wojtaszek Radoslaw POL 2637 1,5 2,5 0,0
GM Mcshane Luke ENG 2615 1,5 2,5 0,0
GM Popov Valerij RUS 2588 1,5 2,5 0,0
GM Ionov Sergey RUS 2545 1,5 2,5 0,0
GM Shimanov Aleksandr RUS 2535 1,5 2,5 0,0
GM Miezis Normunds LAT 2530 1,5 2,5 0,0
GM Cramling Pia SWE 2525 Sollentuna SK 1,5 2,5 0,0
GM Berczes David HUN 2512 1,5 2,5 0,0
IM Lauber Arnd GER 2503 1,5 2,5 0,0
GM Karlsson Lars SWE 2491 SK Rockaden 1,5 2,5 0,0
IM Semcesen Daniel SWE 2460 Lunds ASK 1,5 2,5 0,0
GM Bellon Juan ESP 2435 Sollentuna SK 1,5 2,5 0,0
IM Gagarin Vasily RUS 2422 1,5 2,5 0,0
Pohjala Henri FIN 2153 1,5 2,5 0,0
21 GM Lysyj Igor RUS 2609 1,5 2,0 0,0
GM Hammer Jon Ludvig NOR 2588 1,5 2,0 0,0
GM Evgeny Gleizerov RUS 2566 1,5 2,0 0,0
GM Brynell Stellan SWE 2472 Limhamns SK 1,5 2,0 0,0
IM Yuneev Alexey RUS 2428 1,5 2,0 0,0
IM Gorovykh Eduard RUS 2410 1,5 2,0 0,0
IM Lindberg Bengt SWE 2407 Solna SS 1,5 2,0 0,0
28 IM Ponkratov Pavel RUS 2575 1,0 2,0 0,0
IM Grandelius Nils SWE 2540 Lunds ASK 1,0 2,0 0,0
IM Gavrilov Alexei RUS 2481 1,0 2,0 0,0
IM Berczes Csaba HUN 2379 1,0 2,0 0,0
de Verdier Michael SWE 2270 Eksjö SK 1,0 2,0 0,0
Svensson Leif SWE 2195 SA Mark 1,0 2,0 0,0
34 IM Cramling Dan SWE 2408 SK Passanten 1,0 1,5 0,0
Markevich Ilya RUS 2162 1,0 1,5 0,0
36 WIM Molchanova Tatjana RUS 2368 1,0 1,0 0,0
Jacobsen Bo DEN 2306 1,0 1,0 0,0
Ängskog Kent SWE 2229 Horndals SK 1,0 1,0 0,0
WIM Gromova Iulia RUS 2222 1,0 1,0 0,0
Kopasov Alexander RUS 2221 1,0 1,0 0,0
Niemi Mikko FIN 2219 1,0 1,0 0,0
Rosenkilde Alexander DEN 2201 1,0 1,0 0,0
Wiander Michael SWE 2195 Stockholms SS 1,0 1,0 0,0
Nguyen Michael DEN 2187 1,0 1,0 0,0
WIM Agrest Inna SWE 2180 Sollentuna SK 1,0 1,0 0,0
Vaarala Eric SWE 2032 Horndals SK 1,0 1,0 0,0
47 FM Andersen Mads DEN 2294 0,5 1,0 0,0
FM Kauppila Osmo FIN 2279 0,5 1,0 0,0
Jakobsen Kovachev Daniel NOR 2243 0,5 1,0 0,0
Satonen Arto FIN 2177 0,5 1,0 0,0
Hobber Anders NOR 2132 0,5 1,0 0,0
Bryntze Stefan SWE 2073 SK Rockaden 0,5 1,0 0,0
Grochowalski Pawel POL 2072 0,5 1,0 0,0
54 FM Nithander Victor SWE 2434 SS Manhem 0,5 0,5 0,0
Johansson Gunnar SWE 2234 Solna SS 0,5 0,5 0,0
Kiuttu Roope FIN 2194 0,5 0,5 0,0
Mårdell Jimmy SWE 2182 SK Rockaden, Umeå 0,5 0,5 0,0
58 Von Bahr Oskar SWE 2316 Kungstornet 0,0 0,0 0,0
Glimbrant Torbjörn SWE 2263 Upsala ASS 0,0 0,0 0,0
FM Lögdahl Harald SWE 2214 Eskilstuna SK 0,0 0,0 0,0
WGM Koskela Niina FIN 2189 0,0 0,0 0,0
Ask Josef SWE 2183 Västerviks ASK 0,0 0,0 0,0
Evertsson Lennart SWE 2159 Stockholms SS 0,0 0,0 0,0
WIM Vovk Oksana DEN 2145 0,0 0,0 0,0
Janse Love SWE 2141 Västerås SK 0,0 0,0 0,0
Ådahl Mattias SWE 2133 Kristallens SK 0,0 0,0 0,0
Nordlander Sven SWE 1894 Sollentuna SK 0,0 0,0 0,0
Lokander Martin SWE 1820 Järfälla SS 0,0 0,0 0,0


Rilton Cup rond 2 resultat
1 18 IM Lauber Arnd 1 ½ - ½ 1 GM Wojtaszek Radoslaw 1
2 2 GM Mcshane Luke 1 ½ - ½ 1 GM Shimanov Aleksandr 12
3 20 IM Gavrilov Alexei 1 0 - 1 1 GM Rozentalis Eduardas
4 6 GM Popov Valerij 1 ½ - ½ 1 GM Karlsson Lars 19
5 23 GM Åkesson Ralf 1 1 - 0 1 IM Ponkratov Pavel 7
6 38 de Verdier Michael 1 0 - 1 1 GM Ulibin Mikhail 9
7 24 GM Bellon Juan 1 ½ - ½ 1 GM Ionov Sergey 10
8 28 IM Richter Michael 1 1 - 0 1 IM Grandelius Nils 11
9 13 GM Ivanov Sergey 1 1 - 0 1 IM Berczes Csaba 32
10 14 GM Miezis Normunds 1 ½ - ½ 1 IM Semcesen Daniel 22
11 15 GM Cramling Pia 1 ½ - ½ 1 IM Gagarin Vasily 27
12 16 GM Handke Florian 1 1 - 0 1 Svensson Leif 48
13 59 Pohjala Henri 1 ½ - ½ 1 GM Berczes David 17
14 4 GM Lysyj Igor ½ 1 - 0 ½ Jakobsen Kovachev Daniel
15 56 Satonen Arto ½ 0 - 1 ½ GM Hammer Jon Ludvig 5
16 8 GM Evgeny Gleizerov ½ 1 - 0 ½ FM Andersen Mads 36
17 37 FM Kauppila Osmo ½ 0 - 1 ½ GM Brynell Stellan 21
18 26 IM Yuneev Alexey ½ 1 - 0 ½ Bryntze Stefan 64
19 65 Grochowalski Pawel ½ 0 - 1 ½ IM Gorovykh Eduard
20 30 IM Cramling Dan ½ ½ - ½ ½ Markevich Ilya 57
21 63 Hobber Anders ½ 0 - 1 ½ IM Lindberg Bengt 31
22 50 Kiuttu Roope 0 ½ - ½ 0 FM Nithander Victor 25
23 33 WIM Molchanova Tatjana 0 1 - 0 0 WGM Koskela Niina
24 52 Nguyen Michael 0 1 - 0 0 Von Bahr Oskar 34
25 35 Jacobsen Bo 0 1 - 0 0 Ask Josef 53
26 39 Glimbrant Torbjörn 0 0 - 1 0 WIM Agrest Inna 55
27 54 Mårdell Jimmy 0 ½ - ½ 0 Johansson Gunnar 41
28 42 Ängskog Kent 0 1 - 0 0 WIM Vovk Oksana 60
29 43 WIM Gromova Iulia 0 1 - 0 0 Ådahl Mattias 62
30 58 Evertsson Lennart 0 0 - 1 0 Kopasov Alexander 44
31 61 Janse Love 0 0 - 1 0 Niemi Mikko 45
32 46 FM Lögdahl Harald 0 0 - 1 0 Vaarala Eric 66
33 67 Nordlander Sven 0 0 - 1 0 Rosenkilde Alexander
34 68 Lokander Martin 0 0 - 1 0 Wiander Michael 49


Rilton Cup LIVE