Nyheter


Schackfest

27-12-2003

Fyra turneringar startar idag:
Rilton Cup,
Karlstad Open,
Hallsberg Open & IM-juniorturneringen

Schackcentralen kommer att bevaka alla fyra turneringar.

Karlstad Open - Preliminär startlista
1. Gruvaeus, Curt 2362 Örebro SS
2. Åkesson, Joel 2325 SS Manhem
3. Drugge, Patrik 2316 Örebro SS
4. Svensson, Sven 2281 Skara SS
5. Nilsson, Viktor 2240 Västerviks ASK
6. Satonen, Arto 2207 Vammalas SK
7. Östling, Håkan 2191 Rödeby SK
8. Johansson, Lars-Erik 2149 Karlstads AS
9. Rörqvist, Kent 2124 Karlstads AS
10. Johansen, Øivind 2118 Sarpsborg SK
11. Vänman, Kent 2107 SK Rockaden Umeå
12. Solberg, Joachim 2102 Sarpsborgs SK
13. Andersson, Kurt 2098 SS Allians
14. Bernhardsson, Sten 2066 Rödeby SK
15. Lönngren, Tigran 2054 Eskilstuna SK
16. Jönsson, Krister 2047 Örebro SS
17. Ljungström, Dan 2046 SA Fenix
18. Andersson, Lars 2035 SS Allians
19. Grimsholm, Ola 2033 SK Rockaden Umeå
20. Larsson, Patrik 2029 Örebro SS
21. Kristoffersson, Jimmy 2019 Karlstads AS
22. Radovic, Stefan 2004 Piteå SK
23. Andersson, Kjell-Åke 1948 Karlstads AS
24. Andersson, Gunnar 1940 Säffle SK
25. Bende, Tobias 1921 Majornas SS
26. Åkerhed, Johan 1912 Rödeby SK
27. Westerlund, Ola 1909 SK Kamraterna
28. Knutsson, Håkan 1887 Uddebo SK
29. Wickström, Lucas 1878 SK Rockaden Umeå
30. Ark, Sven-Ove 1870 Säffle SK
31. Boström, Henrik 1869 SK Rockaden Sthlm
32. Blomqvist, Sven 1848 Västerviks ASK
33. Sundelius, Per 1836 Örebro SS
34. Gustafsson, Fredrik 1822 Finspångs SK
35. Danielsson, Fredrik 1804 Karlstads AS
36. Hörngren, Jan 1799 Örebro SS
37. Johansson, Daniel 1783 Tolita SK
38. Isaksson, Henrik 1776 SK Rockaden Umeå
39. Karle, Max 1775 Allingsås SK
40. Persson, Börje 1775 SA Fenix
41. Johansson, Ingvar 1764 Skärblacka SK
42. Niemi, Mikko 1738 Vammalas SK
43. Harstad, Christian 1700 Norge
44. Fredén, Tobias 1699 Bjursås SK
45. Karlsson, Erik 1666 SS Manhem
46. Karlsson, Mathias 1663 SS Gambit
47. Löfgren, Ragna 1659 SS Manhem
48. Hedlund, Alf 1647 Tanums SS
49. Sjøl, Henrik 1644 Akademisk SK
50. Bråby, Berth S 1629 Karlstads AS
51. Rintakoski, Pentti 1623 Vammalas SK
52. Lehto, Pekka 1622 Vammalas SK
53. Karlsson, Birger 1619 Forshaga
54. Bäckström, Lennart 1611 Skara SS
55. Smeds, Joakim 1610 Malungs SK
56. Arnström, Oskar 1607 Virsbo SK
57. Fritzberg, Pär 1600 Tolita SK
58. Hörngren, Gustav 1599 Örebro SS
59. Lindhe, Göran 1593 Örebro SS
60. Lindström, Börje 1563 Finspångs SK
61. MCAleenan, Charles 1560 Skottland
62. Hedlund, Per 1545 Lysekils SK
63. Kallio, Esko 1518 Finspångs SK
64. Andersson, Bo 1499 Karlstads AS
65. Widén, Björn 1498 Örebro SS
66. Englund, Magnus 1439 SK Örnen
67. Gabrielsson, Andreas 1421 SS Gambit
68. Johansson, Olle 1408 Skara SS
69. Hörngren, Alexander 1407 Örebro SS
70. Arnström, Erik 1258 Virsbo SK
71. Abrahamsson, Robin 1213 Örebro SS
72. Sundelius, David 1205 Örebro SS
73. Karlander, Morgan 1100 Skara SS
74. Thunberg, Philip 1100 Örebro SS