replica watches replica designer handbags wendyreplica Intermediate gucci outlet
Schackcentralen

SchackCentralen

 

     SCHACKNYHETER | SCHACKBÖCKER | SCHACKTEORI | KLUBBAR | ELORATING | RATINGRÄKNARE | ECO | LADDA NER | SERIETABELLER | SM | OS |  



  beräkna din ranking    träna taktik - kombinationer online    Lada ner partier gratis    lär dig schackteori    bra verktyg för webbmasters   Lada ner partier gratis

 ratingräknare | träna taktikladda ner & spela online | teori  | mobil

KOMANDE TURNERINGAR

Skara 24-25/10
Stockholm  1-4/11
Björkstadssch. 2-4/11
Solstadstr. 3-4/11
Täby Jubileumsturn. 9-10/11
Västkustspelen 17/11
Linköping 23-25/11
Uppsala 24-25/11
Malmö Open 14-16/12
Karlstad Open 27/12
Rilton Cup 27/12-5/1
Trettondagsblixten 6/1
SM i Örebro 6-14/7

 

 

 

 

 

 

     
Tredje raka for svenska herrarna i schack OS
De svenska herrarna tog tredje raka segern nu mot Kanada. Nils Grandelius vann pa forstabordet och ovriga spelade remi. Nu ligger Sverige pa 28:e plats och i den viktiga sista ronden stalls man mot Br...
läs mer...
 
Vasteras Open 2012
Arets upplaga av Vasteras Open (28-30 september) blir den starkaste hittills, skriver schack.se. Stormastarna Hans Tikkanen, Emanuel Berg, Ralf Akesson och Slavko Cicak ar bland de anmalda. Lagg darti...
läs mer...
 
Manhems Schackvecka
Nu ar det dags for Manhems Schackvecka i Goteborg. Huvudnumret ar en stormastarturnering med nagra av Nordens absoluta toppspelare. Turneringen spelas under tiden 11/8-17/8. Startfaltet i turneringen ...
läs mer...
 
SS Manhem-Limhamns SK
[LIVE - idag kl. 14.00]
 
Anton Kockum Frisk vann Hisingen Open 2012
1 Anton Frisk Kockum Orgryte 2402 6 29,5 2 Jonathan Westerberg Vallentuna 2391 5,5 29 3 Thomas Ernst Sollentuna 2500 5,5 28 4 Mikael Arnelind Orgryte 2193 5,5 27 5 Jesper ...
läs mer...
 
Nytt - schack i mobilen - Iphone, Android, IPad
Testa garna schackcentralens mobilsajt som ar anpassad for Iphone, Android samt IPad. Innehall:
  • Ratin...
  • läs mer...
     
    GM Alexander Shimanov vann Rilton Cup 2011/2012
    Spela genom samtliga partier i diagrammet ovan. Ladda ner partier i PGN-format har... SLUTSTALLNING: 1 Shimanov Aleksandr 7.5p 2 Cicak Slavko 6.5 3 Solak ...
    läs mer...
     
    ELO-ratinglista januari 2012
    Varldslistan: 1. Carlsen, Magnus NOR 2835 2. Kasparov, Garry RUS 2812 3. Aronian, Levon ARM 2805 Sverigelistan: 1. Hellers, Ferdinand 2599 2. Agrest, Evgenij 2599 3. Hector, Jonny 2573...
    läs mer...
     
    GM Thomas Ernst vann Karlstad Open 2011
    1 Ernst Thomas SWE 2510 Sollentuna SK 6.5 2 Krupenski Juri EST 2256 Burgsvik Alva SK 6.0 3 Lindberg Henrik SWE 2260 Upsala ASS 5.5 4 Logdahl Harald SWE 2234 Eskilstuna SK 5.5 5 Hobber Anders ...
    läs mer...
     
    Rilton Cup - Stallning efter rond 3
    Stallning efter rond 3 Plac. Namn Nation Rating Klubb Poang TB1 TB2 1 GM Gajewski Grzegorz POL 2616 3.0 6.0 0.0 GM Cicak Slavko SWE 2566 Eksjo SK 3.0 6.0 0.0 GM Shimanov Aleksandr RUS 25...
    läs mer...
     
    Rilton Cup - Stallning efter rond 2
    Stallning efter rond 2 1 GM Gajewski Grzegorz POL 2616 2.0 3.0 0.0 GM Tikkanen Hans SWE 2586 Lunds ASK 2.0 3.0 0.0 GM Cicak Slavko SWE 2566 Eksjo SK 2.0 3.0 0.0 GM Berczes David HUN 2555 ...
    läs mer...
     
    Rilton Cup rond 2 start kl 15.00
    [Rilton Cup LIVE] 1GM Volkov Sergey 2626 - IM Leer-Salvesen Bjarte 2380 2FM Sagit Rauan 2368 - GM Gajewski Grzegorz 2616 3GM Tikk...
    läs mer...
     
    GM Johnny Hector vann Malmo Open 2011
    1 IGM Jonny Hector Limhamns SK 2640 13 6? 30 2 IGM Tiger Hillarp Lunds ASK 2591 5 6 29 ...
    läs mer...
     
    MALMO OPEN 2011 rond 5 resultat
    LOTTNING ROND 6 1 IGM Tiger Hillarp 2591 - IGM Jonny Hector 2640 - 2 Anders Livner 2439 - IGM Evgenij Agrest 2716 - 3 IGM Stellan Brynell 2555 - ...
    läs mer...
     
    Malmo Open 2011 - LOTTNING ROND 2
    LOTTNING ROND 2 1 IGM Evgenij Agrest 2716 - Malte Burwick 2289 - 2 Carl Cederstam 2266 - IGM Jonny Hector 2640 - 3 IGM Tiger Hillarp 2591 - Phili...
    läs mer...
     
    Malmo Open 2011 - rond 1 resultat
    RESULTAT ROND 1 1 Tom Rydstrhm 2141 - IGM Evgenij Agrest 2716 0 - 1 2 IGM Jonny Hector 2640 - Jakob Aperia 2140 1 - 0 3 Fredrik Hansson 2138 - IGM ...
    läs mer...
     
    Kramnik vann London Chess Classics 2011
    SLUTSTALNING: 1.Kramnik 2.Nakamura 3.Carlsen 4.McShane 5.Anand 6.Aronian 7.Short 8.Howell 9.Adams
     
    London Chess Classic rond 9 LIVE!
    Stallning: 1.Kramnik, 2.Carlsen, 3.McShane...
     
    London Chess Classic
    Rond 5 - 8 dec Hikaru Nakamura 1-0 David Howell Nigel Short 0-1 Vishy Anand Vladimir Kramnik 1-0 Michael Adams Levon Aronian ?-? Magnus Carlsen STALLNING 1 Nakamura Hikaru...
    läs mer...
     
    Nya partier for nedladdning
    Elitserien, Superettan, SM-partier [ladda ner parier har...]
     
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

     

     


    DISTRIKT > KLUBB > RATING
      Blekinge SF 
      Dalarnas SF 
      Gotlands SF 
      Gastriklands SF 
      Goteborgs SF 
      Hallands SF 
      Halsinglands SF 
      Jamtland-Harjedalens SF 
      Medelpads SF 
      Malardalens SF 
      NordSkanes SF 
      NordVastraSkanes SF 
      Norrbottens SF 
      Roslagens SF 
      Skanes SF 
      Smalands SF 
      Stockholms SF 
      Sodermanlands SF 
      Upplands SF 
      Varmlands SF 
      Vasterbottens SF 
      Vastergotlands SF 
      Vastmanlands SF 
      Angermanlands SF 
      Orebro lans SF 
      Ostergotlands SF 


    KLUBB >> RATING
      Aggerudsskolan 
      Albatross Montessori 
      Ale SK 
      Alingsas SS 
      Allians SS 
      Alvesta SS 
      Alzahraa Academis Chess Club 
      Aneby SK 
      Apels SK 
      Arboga SK 
      Arlanda Gymnasiets SK 
      Aros-Springaren 
      Aspas Skolas SK 
      Avesta SS 
      Banat SK 
      Bara Bonder SK 
      Bergaskolans SK 
      Bergums Skolschackklubb 
      Bjursas SK 
      Bockstens Skolschackklubb 
      Bodens SK 
      Bollebygds SK 
      Bollmora SK 
      Bollnas SK 
      Borlange SK 
      Boras-Fristad SK 
      Bosanska Krajina 
      Botkyrka SK 
      Bredbyskolans Skol SK 
      Bredgardsskolans SK 
    Sida: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

    schack, bok   VECKANS BOK
     
    schack
    Award-Winning Chess Problems
    Burt Hochberg
    år 2005
    engelska    [ läs mer ]





    INKOMMANDE BÖCKER

    • Award-Winning Chess Problems
         
      Burt Hochberg >>

    • The Day Kasparov Quit and Other Chess Interviews
         
      Dirk Jan ten Geuzendam >>

    • Italian Game and Evans Gambit
         
      IM Pinski >>

    • 50 Essential Chess Lessons
         
      FM Giddins >>

    • Secrets of Opening Surprises Vol. 4
         
      red: IM Bosch >>



     
     
     

     
     
     
     
     
     
     
     

     


     
     
     
     

      LASK-rating
        -
     
     
     
    PARTIER & ANALYSER
    Excelsior Cup
       parti 1 2 3 4 5 6 | PGN

      spela online rond 5 | 6
    Pelaro Cup
    Rilton Cup
    SM-partier
    EM-partier
    Elitseriepartier
    Supperetan
    Sigeman
    Agrest kommenterar 
    Agrest analyserar
    Ari Zieglers analys

    Åkesson-H.-Persson
    OS 2006 Carlsen-Prasca
    H.-Persson-Ivanov
    Årets parti 2004


    Svenska lagmästare
    1951-2004


    1951 Dalarna SF
    1952 Wasa SK
    1953 Stockholm Södra SS
    1954 SK Kamraterna
    1955 Stockholm Södra SS
    1956 Wasa SK
    1957 SK Rockaden
    1958 SK Rockaden
    1959 SK Rockaden
    1960 Stockholm SF
    1961 Stockholm SF
    1962 Stockholm SF
    1963 Wasa SK
    1964 Östergötland SF
    1965 Lund ASK
    1966 Lund ASK
    1967 Lund ASK
    1968 Wasa SK
    1969 Wasa SK
    1970 Lund ASK
    1971 Stockholm Södra SS
    1972 Lund ASK
    1973 Uppsala ASS
    1974 Wasa SK
    1975 Solna SS
    1976 Lund ASK
    1977 Lund ASK
    1978 Lund ASK
    1979 Solna SS
    1980 SK Rockaden
    1981 SK Kamraterna, Göteborg
    1982 SK Rockaden
    1983 Limhamn SK
    1984 SK Rockaden
    1985 SK Rockaden
    1986 SK Rockaden
    1987 Wasa SK
    1988 Wasa SK
    1989 Wasa SK
    1990 Wasa SK
    1991 Wasa SK
    1992 SK Rockaden
    1993 SK Rockaden
    1994 SK Rockaden
    1995 SK Rockaden
    1996 SK Rockaden
    1997 SK Rockaden
    1998 SK Rockaden
    1999 Sollentuna SK
    2000 Sollentuna SK
    2001 SK Rockaden
    2002 Sollentuna SK
    2003 Sollentuna SK
    2004 Rockaden SK
    2005 Rockaden SK
    2006 Sollentuna SK
    2007 Sollentuna SK
    2008 Rockaden SK
    2009 Rockaden SK
    2010 Team Viking
    2011 Lunds ASK